
V vse krajših jesenskih in zimskih dneh vedno več časa preživimo v zaprtih prostorih. Za naše zdravje je pomembno, da so le-ti dovolj zračni in svetli. Medtem ko je svežega zraka vedno več, pa nastaja težava predvsem s svetlobo. Naravna svetloba je v hladnejših mesecih velikokrat prešibka za ustrezno bivanje, zato si moramo v prostoru zagotoviti primerno dodatno svetlobo.
Vpliv razsvetljave na počutje
Svetloba podzavestno vpliva na naše razpoloženje. V premalo razsvetljenem prostoru smo zato delovno manj učinkoviti, prav tako pa doživljamo več stresa. Raziskave so pokazale, da lažje delujemo, če je prisotna svetloba, ki je podobna naravni. V prostor je zato dobro namestiti svetila z žarnicami, ki bodo oddajala naravni svetlobi čim bolj podobno svetlobo. Takšna je bela svetloba, ki obstaja v več različnih odtenkih in tako lahko glede na individualne želje izberemo pravi odtenek zase.

Izbira žarnice – glede na namenu porabe
Na splošno za delovno okolje izbiramo hladnejše ali nevtralne odtenke bele svetlobe, ki v prostor vnašajo resnejše ozračje. Takšno svetlobo najdemo v naravi v jasnih dneh blizu poldneva, ko je svetlost najvišja. Za domačo uporabo lahko izberemo bolj sproščujoče tone, na primer toplejšo belo svetlobo. Slednja je podobna sončni svetlobi proti večeru, ko ta postane manj bleščeča in prijetnejša za oko. Prav tako je svetilnost žarnic za domačo uporabo lahko nižja kot svetilnost tistih, ki jih uporabljamo v delovnem prostoru.
V zimskem času več razsvetljave – ekološki vidik
Zaradi krajših dni in manj sončne svetlobe v zimskih mesecih uporabljamo več umetne razsvetljave. S tem v mislih moramo paziti na ustrezno rabo svetil, ne le da sami prihranimo denar, temveč da poskrbimo za okolje.

Za proizvodnjo elektrike je namreč potrebno veliko energije, ki prihaja iz narave. Tako bomo z izklapljanjem luči, ko se v prostoru ne nahajamo, naredili veliko zase in hkrati tudi za okolje.